« Svibanj 2024 »

Ukupno: 196966
Putovanje na Europsko događanje za mlade (EYE2023) u Strasbourg
Autor: Pere Lončar, 20. 6. 2023.

9. i 10. lipnja 2023. godine u Strasbourgu je održano Europsko događanje za mlade ili EYE. EYE se održava svako dvije godine, a ovaj put su se aktivnosti održavale hibridno: uživo i online. Uživo je bilo prisutno 8500 sudionika iz 93 zemlje. Sudionici su mogli sudjelovati na preko 330 različitih događanja, radionica i predavanja o različitim europskim temama te nadolazećim EU izborima 2024. godine.

Učenik naše škole, Nikola Samardžić, dobio je na mail obavijest o Natječaju za sufinanciranje te se, uz pomoć prof. engleskog jezika, Zrinke Jonjić, odlučio prijaviti na isti. Prijava je prihvaćena što je značilo da je grupi od 10 učenika iz naše škole i 1 nastavniku u pratnji u veljači odobren odlazak na EYE u lipnju 2023. godine. Pravilo je da se sredstva koji daje Europski Parlament za grupne posjete uplaćaju naknadno pa smo stoga zatražili pomoć od škole koja nam je izašla u susret i financijski pomogla u organizaciji putovanja.

Na put smo krenuli organiziranim prijevozom iz Imotskog u srijedu, 7. lipnja, u ranim jutarnjim satima. Nakon toga smo se ukrcali na avion u Zadru te smo ujutro sletili na aerodrom  Karlsruhe/Baden-Baden u Njemačkoj. Javnim prijevozom smo došli do Karlsruhe-a i tamo proveli poslijepodne. Putovanje je nastavljeno kasno poslijepodne te smo u Strasbourg stigli u ranim večernjim satima. Odmah smo se smjestili u hotel.

Drugog dana, 8. lipnja, u popodnevnim satima smo svi zajedno otišli do grada te se javnim prijevozom dovezli do Europskog Parlamenta. Nakon toga je uslijedila registracija za EYE  i upoznavanje sa EYE VILLAGE-om. Kad smo završili sa registracijom, uputili smo se do grada i odmah na otišli na vožnju brodom i razgledavanje znamenitosti Strasbourga.

Sutradan, 9. lipnja, ponovno smo otišli do Europskog Parlamenta, prošli kroz kontrolu i sudjelovali na otvaranju EYE2023 u EYE Village-u. Nakon toga smo se uputili prema Europskom Parlamentu, prošli kroz sigurnosnu provjeru te nakon toga sudjelovali na aktivnostima za koje smo se prethodno registrirali. Poslije dovršenih aktivnosti, a posebno onoj koja se održavala u prostoru Hemicycle-a (gdje inače zasjedaju zastupnici u Europskom Parlamentu), napravili smo kratku šetnju po zgradi Europskog Parlamenta. Nakon toga smo otišli do grada gdje smo imali svoje slobodno vrijeme za vlastite aktivnosti. To je ujedno bio i završetak 3. dana boravka u Strasbourg-u.

10. lipnja, što je ujedno bio i posljednji dan boravka u Francuskoj, odjavili smo se iz hotela te slobodno vrijeme do polaska proveli u kratkoj šetnji gradom. Nakon toga smo busom došli do Stuttgarta u Njemačkoj gdje smo se odmah ukrcali na vlak do Zagreba. U Zagreb smo stigli 11. lipnja ranim jutarnjim satima te smo nakon nekoliko sati pauze nastavili put do Imotskog. Umorni i prepuni dojmova stigli smo u Imotski u večernjim satima. Zahvalni smo i sretni što nam se pružila ova prilika.