« Svibanj 2024 »

Ukupno: 195915
Naša škola sudjeluje u projektu Biosigurnost i biozaštita s ciljem promicanja vrijednosti očuvanja ljudskog zdravlja i prevencije zaraznih bolesti.
Autor: Pere Lončar, 10. 11. 2021.

Izbijanjem pandemije virusa SARS-CoV-2 uočena je važnost dodatne edukacije učenika, učitelja, nastavnika i stručnih suradnika  o navedenom problemu. Važnost promicanja vrijednosti očuvanja ljudskog zdravlja i prevencije zaraznih bolesti  bio je glavni poticaj za pokretanje ovog projekta kako bi se u osnovne i srednje škole u Republici Hrvatskoj uvelo poučavanje o sadržajima vezanih uz biosigurnost i biozaštitu...

Nositelji projekta su: Klinika za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“, Zagreb, HZJZ, Hrvatsko društvo za biosigurnost i biozaštitu u partnerstvu s OŠ Vijenac, Osijek. Voditeljica projekta je prof. dr. sc. Alemka Markotić, dr. med., a nacionalni koordinator za osnovne i srednje škole je mr.sc. Maja Kassa, prof.

Ciljevi projekta su:

• Upoznati učenike s važnošću stručnog, znanstvenog, globalnog i osobnog pristupa u sprječavanju zaraznih bolesti
  • Analizirati potencijalne opasnosti biougroze i načine prevencije
  • Upoznati se s opasnim uzročnicima i njihovim načinom djelovanja
  • Razvijati odgovorno ponašanje prema svome i tuđem zdravlju u školi, obiteljskom domu i prirodi
  • Osposobiti učenike za prosuđivanje i vrednovanje informacija u javnom medijskom prostoru
  • Popularizirati znanost i istraživanje (STEM područje)
  • Razvijati interes za znanost i istraživanje u STEM području kroz istraživački rad

Koordinator projekta i voditelj izvannastavne aktivnosti u našoj školi je Tanja Grizelj-Smoday, prof. mentor, uz Mariju Rašić, prof. mentor kao članicu tima.

Na kraju nastavne godine planirano je natjecanje  u stečenim  vještinama te prezentacija rezultata istraživačkih radova i postera u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje.