Ukupno: 195550
HotPotatoes online provjera znanja
Autor: Pere Lončar, 17. 2. 2015.

Važno je naglasiti kako svako praćenje i provjeravanje ne mora nužno završiti ocjenjivanjem. Tako se razlikuje formativna i sumativna procjena znanja.

Formativna je procjena znanja pokazatelj koji govori što je učenik naučio i napreduje li. Ne koristi se u svrhu izračunavanja konačne ocjene ili rangiranja učenika, već služi za pružanje poticaja i usmjeravanje u učenju te kako bi učenik dobio povratnu informaciju o svom znanju. Sumativna procjena znanja služi za utvrđivanje razine postignuća učenika te se koristi za ocjenjivanje i izvještavanje.

Posebnu vrijednost, pogotovo za formativnu procjenu znanja, danas imaju interaktivne provjere znanja. Alat koji omogućuje izradu interaktivnih kvizova/ispita s različitim tipovima pitanja poput dopunjavanja, uparivanja, razvrstavanja, križaljke,… upravo je HotPotatoes.

HotPotatoes čini skupina od 6 programa koji omogućuju brzu i jednostavnu izradu interaktivnih kvizova u obliku web-stranica. Razvijen je na Sveučilištu Victoria u Kanadi.

Prilikom stvaranja kviza unose se tekstovi, slike, pitanja i odgovori, a program sam stvara web stranicu koja se može postaviti na web server ili pospremiti na tvrdi disk računala i izvoditi lokalno bez pristupa na Internet. U pozadini kviza je statistički program koji računa postotke točnih odgovora i sl. Za korištenje programa nije potrebno znanje iz područja programiranja. Program je besplatan za edukativne svrhe.

Priloženi dokumenti:
Izrada_kvizova_za_on-line_provjeru_znanja_prirucnik.pdf (4.22 MB)