MLADI ČUVARI PRIRODE
Autor: Tanja Grizelj-Smoday, 31. 8. 2023.

U našoj školi, od školske godine 2023./2024. djeluju Mladi čuvari prirode – ogranak „IMOTA (Salmothymus obtusirostis)“ kao posebna sekcija unutar Hrvatskog prirodoslovnog društva.

Mladi čuvari prirode (MČP) sekcija je Hrvatskog prirodoslovnog društva koja pod ovim imenom djeluje od 1974. godine. Osnovana je od strane entuzijastičnih profesora sa Prirodoslovno – matematičkog fakulteta i učitelja biologije u školama diljem naše zemlje.

Osnovna djelatnost Mladih čuvara prirode jest odgoj i obrazovanje djece i mladeži u okviru zaštite prirode i okoliša. U osnovnim i srednjim školama Mladi čuvari prirode oblik su izvannastavne aktivnosti. Dio programa ostvaruju u svojim školama, a dio zajednički s ostalim ograncima.

U okviru aktivnosti Mladih čuvara prirode organizirana su znanstveno popularizacijska predavanja, obilježavanje važnih datuma, pošumljavanje ili ozelenjivanje okoliša, postavljenje kućica za ptice, posjeti različitim institucijama, izleti u zaštićena područja Hrvatske, suradnje u zajedničkim projektima i drugo.

Moto Mladih čuvara prirode jest „Ponosim se zaštićenom prirodom svoje domovine“, a zaštitni je znak sova koja predstavlja mudrost, jer čuvati svoju okolinu sigurno je najveća mudrost današnjice.

Voditeljica ogranka: Tanja Grizelj-Smoday, prof.

Naziv aktivnosti:

MLADI ČUVARI PRIDODE

Nositelj aktivnosti:

Tanja Grizelj-Smoday, prof.

Planirani broj učenika:

10 učenika  ( 1. – 3. r. Obrtničko-industrijske škole)

Planirani broj sati tjedno:

Ciljevi aktivnosti:

• Razvijati ekološku svijesti kod zainteresiranih učenika
  • Poticati učenike na ekološka djelovanja (odijeljivanje otpada, recikliranje, čišćenje šumskih staza i okoliša škole, sadnja biljaka, očuvanje različitih staništa u okolišu škole i školskom vrtu, suradnja s drugim učenicima, lokalnom i međunarodnom zajednicom …)
  • Sudjelovati u e-Twinning projektima i time jačati svoje IT kompetencije uz korištenje novih i raznolikih aplikacija
  • Rad  na terenu prezentirati drugima pomoću IT tehnologije, koristiti se internetskom komunikacijom s ciljem prenošenja informacija, iskustava, ideja i rezultata.
  • Sudjelovati u projektima u organizaciji udruge MČP i HPD (npr: „Misli zeleno“  u organizaciji MČP-a Grada Zagreba )
  • Suradnja s lokalnom zajednicom, znanstvenicima, stručnjacima i učenicima drugih osnovnih i srednjih škola na zajedničkim projektnim aktivnostima, radionicama i promociji udruge, projekata i odrađenih aktivnosti, a pri tome razvijati kod učenika komunikacijske vještine.
  • Razvijati sposobnosti promatranja i uočavanja promjena u prirodi kroz radionice i projekte
  • Projektom „Misli zeleno“  naučiti redovito i sistematično promatrati promjene i organizme u okolišu, analizirati prikupljena opažanja i podatke, izraditi i voditi radionice, prezentirati svoja opažanja i rezultate drugima.
  • Obilježavati ekološke datume i poticati na očuvanje prirode i održivo djelovanje u lokalnoj zajednici

Način realizacije aktivnosti:

• Razvijati ekološku svijesti kod zainteresiranih učenika
  • Projektom „Misli zeleno“  naučiti redovito i sistematično promatrati promjene i organizme u okolišu, analizirati prikupljena opažanja i podatke, izraditi i voditi radionice, prezentirati svoja opažanja i rezultate drugima.

Vremenski okvir aktivnosti:

Tijekom školske godine 2023./2024.

Osnovna namjena aktivnosti:

Omogućiti učenicima usvajanje znanja i vještina iz područja ekologije, provođenje samostalnih istraživanja i praktičnih radova u školi i na terenu, sudjelovanje u radionicama, posjetima različitim institucijama i predavanjima organiziranim od strane MČP Grada Zagreba i drugih gradova u RH.

Odgojem i obrazovanjem učenika u duhu zaštite prirode i okoliša te održivog razvoja učenici postaju ekološki svjesni svojeg djelovanja u svom domu, školi i lokalnoj zajednici.

Recikliranjem otpada učenici se uče ekonomskoj učinkovitosti i štednji energije.

Troškovnik:

Troškove jednodnevnih izleta i ulaznice za posjet muzejima učenici snose sami. (do 20 eur)

Troškove materijala za projekte, radionice, tribine i sudjelovanje na Floraartu i Energetskom tjednu snose učitelji i škola. (do 50 eur)

Troškove projekata „Misli zeleno i projektnih aktivnosti HPD-a snosi udruga MČP Grada Zagreba i HPD.

Način vrednovanja aktivnosti:

Predavanja i radionice vrednuju se evaluacijskim listićima i kvizovima znanja.

Tribine i izleti vrednuju se anketnim listićima i izradom plakata, prezentacija i izvještaja svih sudionika.

Projekt „Misli zeleno“ vrednuje se evaluacijskim listićima.