2023-09-04 15:41:27

MEĐUNARODNI PROJEKT BIOSIGURNOST I BIOZAŠTITA

Obrtničko - industrijska škola u Imotskom nastavlja sudjelovanje u Međunarodnom projektu ‘Biosigurnost i biozaštita’ čiji su nositelji: Ministarstvo znanosti i obrazovanja, klinika za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“, Zagreb, Hrvatski zavod za javno zdravstvo, Hrvatsko društvo za biosigurnost i biozaštitu u partnerstvu s OŠ Vijenac iz Osijeka.

Izbijanjem pandemije virusa SARS-CoV-2 uočena je važnost dodatne edukacije učenika, učitelja, nastavnika i stručnih suradnika o navedenom problemu. Važnost promicanja vrijednosti očuvanja ljudskog zdravlja i prevencije zaraznih bolesti bio je glavni poticaj za pokretanje ovog projekta kako bi se u osnovne i srednje škole u Republici Hrvatskoj uvelo poučavanje o sadržajima vezanih uz biosigurnost i biozaštitu. Nositelji projekta su: Ministarstvo znanosti i obrazovanja, klinika za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“, Zagreb, Hrvatski zavod za javno zdravstvo, Hrvatsko društvo za biosigurnost i biozaštitu u partnerstvu s OŠ Vijenac, Osijek.

Projekt se provodi u osnovnim i srednjim školama u Republici Hrvatskoj. Namijenjen je kombiniranim skupinama učenika 5. i 6. razreda i 7. i 8. razreda osnovne škole te trogodišnjim i četverogodišnjim srednjim školama. Učenici zajedno sa svojim učiteljima, nastavnicima – mentorima, putem digitalne platforme, obrađuju sadržaje i svladavaju planirane ishode koji se nalaze u sklopu Kurikuluma Biosigurnost i biozaštita. Planirane ishode učenici ostvaruju kroz istraživački rad, učenje putem rješavanja problema, praktični rad, unos, obradu i analizu podataka, izradu plakata, prezentacija, sudjelovanje u raspravama, kreativno izražavanje, rješavanje kvizova i sl.

Ciljevi projekta:

  • Upoznati učenike s važnošću stručnog, znanstvenog, globalnog i   osobnog pristupa u sprječavanju zaraznih bolesti
  • Analizirati potencijalne opasnosti biougroze i načine prevencije
  • Upoznati se s opasnim uzročnicima i njihovim načinom djelovanja
  • Razvijati odgovorno ponašanje prema svome i tuđem zdravlju u školi, obiteljskom domu i prirodi
  • Osposobiti učenike za prosuđivanje i vrednovanje informacija u javnom medijskom prostoru
  • Popularizirati znanost i istraživanje (STEM područje)
  • Razvijati interes za znanost i istraživanje u STEM području kroz istraživački rad
  • Razvijati suradnički odnos među učenicima, učenicima i mentorima te učenicima i roditeljima
  • Razvijati i usavršavati digitalne kompetencije kroz izradu digitalnih video i audio materijala, prezentacija, dijagrama i kvizova
  • Poticati i razvijati komunikacijske i prezentacijske vještine
  • Razvijati kreativne načine izražavanja
  • Stručno usavršavanje učitelja, nastavnika i stručnih suradnika

Na kraju nastavne godine planirano je natjecanje učenika u stečenom znanju i vještinama te prezentacija rezultata istraživačkih radova, prezentacija i postera u organizaciji nositelja projekta i Agencije za odgoj i obrazovanje.

Voditeljica projekta: Tanja Grizelj-Smoday, prof.

 


Obrtničko - industrijska škola u Imotskom